سفارش تبلیغ
صبا
 تعداد کل بازدید : 504057

  بازدید امروز : 80

  بازدید دیروز : 95

تکلیف الهی

 
بردبارى و درنگ از یک شکم افتادند و هر دو از همت بلند زادند . [نهج البلاغه]
 
نویسنده: همایون سلحشور فرد ::: دوشنبه 94/6/2::: ساعت 11:21 عصر

سلسله نکات «اخلاق در فضای مجازی»/4

نرمخویی، لازمه اثربخشی در جهاد فرهنگی

 کسی که کار فرهنگی می کند، شأن او هم شأن انبیاست(1)؛ آن ها که نه تنها خود متّقی بودند، بلکه امام و الگوی اهل تقوا در جامعه بودند.

و خدا به پیامبرش فرمود:

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ

پس تو به لطف و رحمت الهى با آنان نرمخو شدى، و اگر درشتخوى و سختدل بودى بى‏شک از گرد تو پراکنده مى ‏شدند. پس از ایشان درگذر و برایشان آمرزش بخواه و با آنان در کار [جنگ‏] مشورت کن، و چون تصمیم گرفتى بر خدا توکّل کن، همانا خدا توکّل کنندگان را دوست مى‏دارد(2)

بنابراین کسانی که جهاد فرهنگی می کنند نیز مخاطب این آیه شریفه هستند.

یعنی افرادی که با جهاد فرهنگی، جامعه را به سوی راه حق دعوت می کنند، باید نرمخو باشند و با تندخویی موجب پراکنده شدن دیگران از اطراف خود نشوند.

متأسفانه برخی افرادی که در قالب نگارش مقالات متعدد در برخی سایت ها سعی در اثبات صهیونیستی بودن نرم افزارهای ارتباطی نظیر وایبر، واتسآپ، تلگرام و ...دارند و مردم را به ر استفاده از نرم افزارهای ارتباطی ایرانی ترغیب می کنند، پس از تشکیل گروه های متعدد در شبکه های اجتماعی داخلی نظیر نظیر بیسفون، سلام و ... به گونه ای رفتار می کنند که مردم در هر کدام از این گروه ها که عضو می شوند مشاهده کنند این افراد مدعی ولایت مداری با تندخویی هر چه تمام مشغول پرخاشگری و پاشیدن بذر کینه و نفرت در جبهه خودی هستند و با هدر دادن جهاد سایر همسنگرانشان در این عرصه، اینچنین واکنش هایی را سبب می شوند:


-----------------------------------

پی نوشت ها:

1 - از سخنان حجة الإسلام قمی، مسؤول وقت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، در نشست فرهنگی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان سراسر کشور-مرداد ماه 1381

2- سوره : آل عمران آیه : 159

----------------------------------------------------

یادداشت های مرتبط قبلی:

با بداخلاقی، آبروی ولایت را نبریم

از دشمنی در جبهه خودی بپرهیزیم

دعوی های باطله در فضای مجازی

مهره های بی اخلاق ولایت در فضای مجازی+اسکرین شات


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

 

لوگوی دوستان

 

حضور و غیاب

 

آوای آشنا

 

اشتراک